כשבני המשפחה המבוגרים מגיעים לגיל שבו הם זקוקים לעזרה יום-יומית, כל משפחה עומדת בפני דילמה לא פשוטה – האם להעסיק מטפל סיעודי שידאג לקשיש בביתו או להעביר אותו אל בית אבות לסיעוד קשישים שהוא מוסד מסודר. הסביבה הטובה ביותר לקשיש היא כמובן בחיק משפחתו ובביתו, אך משפחות רבות אינן יכולות לפנות את הזמן והאנרגיה הדרושים לעבודה המתמדת הכרוכה בטיפול בקשיש סיעודי, ולרוב קשישים אלו זקוקים למעקב והשגחה של מטפלים סיעודיים מקצועיים, רופאים ואחיות.

אם הגעתם למסקנה שבן המשפחה הקשיש זקוק לעזרה בפעולות היום-יום, חשוב להבין מהי רמת התלות שלו במטפל, מה הסיוע הפיננסי שלו הוא זכאי מביטוח לאומי או ממשרד הבריאות ומהו המוסד המתאים בשבילו, אם בכלל. על מנת לבדוק את רמת התלות של הקשיש וזכאותו לטיפול צמוד, אפשר לעבור את מבחן ה-ADL. לאחר שמבצעים את כל הבדיקות ואוספים את כל המידע, חשוב לקבל את ההחלטה הטובה ביותר לטובתו של הקשיש ותוך התחשבות בצרכים האישיים שלו ובהעדפותיו. בין אם מחליטים להעסיק מטפל סיעודי בבית הקשיש ובין אם מוצאים לו בית אבות לסיעוד קשישים, לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות חשובים שצריך להביא בחשבון. במאמר זה ננסה להעלות נקודות חשובות למחשבה במטרה לסייע לכם לעשות את הדבר הנכון.

מטפל סיעודי בבית

אחד היתרונות הבולטים בהעסקת מטפל סיעודי בבית הקשיש הוא שאין צורך להעתיק את מקום מגוריו והוא יכול להישאר בסביבה הנוחה שאליה הוא התרגל במשך שנים רבות. בנוסף, העלויות הכרוכות בהעסקת מטפל עשויות להיות נמוכות מהעברה למוסד סיעודי, אם כי יש להתחשב גם בהוצאות התחזוקה השוטפות בבית (חשבונות, נקיון, מזון ועוד) כשעושים את החשבון. עם זאת, לטיפול סיעודי אישי בבית הקשיש יש חסרונות בלתי מבוטלים שצריך להתחשב בהם. אחד החסרונות המרכזיים הוא התלות והבדידות שהקשיש עלול לחוות לאחר זמן מסויים. יחס מטופל-מטפל כמו זה שנוצר בין עובד סיעודי פרטי לקשיש יוצר תלות רבה אצל הקשיש ולאחר זמן מה, כשהעובד נשחק או ממשיך הלאה לעבודה אחרת, מצבו של הקשיש עלול להדרדר כתוצאה מהשינוי והפרידה. בנוסף, בביתו הפרטי, הקשיש אינו חווה פעילות חברתית מספקת העשויה לעתים קרובות להיות חיונית לגוף ולנפש. חשוב לזכור גם שעובד זר, כשמו כן הוא, הוא קודם כל אדם זר. בהכנסת אדם זר לחיים של הקשיש יש סיכון מסוים, למשל שלא תהיה כימיה מתאימה בין המטפל לקשיש או בעיות אחרות על רקע אישי.

מטפל סיעודי בבית

בית אבות סיעודי

המעבר לבית אבות מכל סוג הוא אינו דבר פשוט עבור קשישים ודורש תקופת הסתגלות מסויימת למגוון השינויים הכרוכים בדבר. כמו כן, לא מדובר במוסדות זולים. עם זאת, אם ניגשים לנושא נכון אפשר לקבל מימון מקיף מטעם משרד הבריאות וביטוחים שונים שיסייע לממן את מגוון השירותים שקשישים מקבלים במוסדות אלו. בית אבות לסיעוד קשישים הוא בעל יתרונות רבים עבור הקשיש. ראשית, מדובר במוסדות המחזיקים בכוח האדם שלהם רופאים ואחיות הזמינים למטופלים 24 שעות ביממה ו-7 ימים בשבוע, מה שמאוד קשה למטפלים פרטיים לספק מבלי להישחק. בנוסף, במוסדות לקשישים ישנם חיי חברה מגוונים ופעילויות רבות להעשרה ובידור, כולל פעילויות כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, פגישות עם עובדות סוציאליות ופסיכולוגים, ציון חגים ומועדים ועוד ועוד. כשקשיש מוקף בחיים ובצלילים זה לרוב מסייע לו לשמור על איזון גופני ונפשי ולהימנע מבדידות ודיכאונות הנפוצים יותר בקרב קשישים החיים לבד בבית. אינטראקציה חברתית היא חלק חשוב בחיים של כולנו ויש לו ערך גבוה גם בגילאים מופלגים. מוסדות סיעודיים מספקים גם קירבה למתקנים ולמוסדות אחרים הנחוצים לשמירה על הבריאות של המטופל והסיוע שהם מקבלים הוא מלא יותר. לעתים קרובות חולים סיעודיים זקוקים לתרופות וציוד רפואי שנמצא במוסדות הסיעודיים והם יודעים להשתמש בו, מה שלא פשוט לעשות באופן פרטי בבית.

במרכז נאות השרון, בית אבות סיעודי בפתח תקווה, מספקים מגורים וטיפול ברמה הגבוהה ביותר במרכז הארץ. אנו מקווים שהצלחנו לספק מידע חיוני במאמר זה שיעזור לכם להגיע להחלטה הנכונה עבורכם ועבור בני משפחתכם. אתם מוזמנים לקרוא מאמרים נוספים כאן, ולהיעזר בנו בכל נושא בטלפון או בפנייה בטופס המקוון באתר. בהצלחה!