בבואכם לבחור בית אבות סיעודי לכם או ליקיריכם, ישנם כמה קריטריונים שמומלץ לפעול לפיהם כדי לוודא שבחרתם נכון. אמנם, רק כאשר יתבצע המעבר לשם תדעו שבחרתם נכון, אבל יש בכל זאת תנאים שחייבים להתקיים ולענות על צורכי הקשיש כדי שתיקחו מקום מסוים בחשבון.

למי נועד בית האבות הסיעודי?

מי שמחפשים לו בית אבות סיעודי חייב להתאים לו סוג הסיעוד המתאים מסוגי הדיור המוצעים ואם אין מחלקה או מגורים מתאימים לדייר סיעודי זה לא מומלץ להתפשר. יש לדעת כי גם בית האבות לא יסכים לקבל מי שאינו עונה על קריטריונים אלה. יש כמה סוגי דיור לקשיש הסיעודי וכולם נובעים מרמת התפקוד שלו, גם שכלי וגם גופני:

  • דיור מוגן לקשישים עצמאים מתפקדים לגמרי שזקוקים לחברה ולקהילה תומכת.

  • בית אבות לקשישים שנדרשים לטיפול מינימלי כמו עזרה בבית ובתחזוקה.

  • בית אבות סיעודי לקשישים שזקוקים לטיפול סיעודי ולמעקב רפואי בגלל תפקוד גופני לקוי.

  • מחלקה לתשושי נפש בבית אבות סיעודי שמיועדת לקשישים שלוקים בתפקוד הקוגניטיבי שלהם בגלל דמנציה או אלצהיימר. קשישים אלה זקוקים להשגחה מתמדת ולסיוע פיזי וסיעודי בשל כך.

מה חשוב לדעת כשבוחרים בית אבות סיעודי

האם בית האבות מחזיק ברישיון ומפוקח על ידי משרד הבריאות?

משרד הבריאות מעניק רישיונות לכל המוסדות שיש בהם צורך בטיפול רפואי באנשים וגם בכאלה שבהם חיים אנשים שעלולים להזדקק לכך מטבע הדברים, בגלל גילם. רישיון של משרד הבריאות מבטיח לכם לא רק עמידה בקריטריונים מחמירים של טיפול והשגחה רפואית נאותים, אלא גם פיקוח וביקורת אחר מוסדות כאלה. זה חשוב במיוחד לאור המקרים שהתפרסמו לאחרונה בתקשורת וזה מבטיח לכם שקט נפשי וטיפול נאות ביקירכם. נוסף על כך, בית אבות סיעודי המוכר על ידי המדינה מקנה לכם החזרים כספיים וסיוע בהוצאות המגורים והטיפול.

האם בית האבות קרוב אליכם?

אורח החיים שלכם קובע את המיקום של בית האבות. אם אתם רגילים לבקר תכופות אצל הוריכם יהיה לכם קל יותר לבחור במוסד שקרוב למקום מגוריכם, אלא אם כן מדובר בניתוק שאינו מיטיב עם הדייר. זה נכון במיוחד אצל מי שנמצא במחלקה לתשושי נפש וזקוק לרציפות. בחירת בית אבות סיעודי תלויה גם בשיקולי הנוחות שלכם ושל המשפחה, וחשובה במיוחד למי שרגיל לראות את משפחתו בתכיפות. זה ימנע ממנו להרגיש נטוש ומנותק. כמו כן, יש כאלה שמנצלים את המעבר לבית האבות כדי לשנות את הנוף וליהנות מהכפר או מהעיר. אם הדייר זקוק לטיפול רפואי יום יומי חשוב גם לוודא שבית האבות קרוב לבית חולים.

האם המוסד עצמו מתוחזק ובנוי היטב?

חשוב מאוד לבדוק את תנאי המקום מקרוב בכל בית אבות סיעודי, להסתכל בחדרים ובשטחי הציבור המשותפים, לעקוב אחר הפעילויות ולבקר בחצר ובחדרי הפעילות והכי חשוב – השירותים הרפואיים. הם הציוד והמתקנים מלאים ומתאימים לטיפול בבני אדם בדרגת סיעוד כזאת? האם אתם רואים שם צוות מטפלים וצוות רפואי שגם משתמש בציוד ובמתקנים? קבלו את הרושם שלכם ממה שאתם רואים ומצב המקום ופי זה תדעו גם כמה תשומת לב מקדישים לאנשים.

מה חשוב לדעת כשבוחרים בית אבות סיעודי

הווי, פעילויות חברתיות וקהילה

ברוב המקרים דיירי בית האבות או הדיור המוגן עוברים לשם כדי להחזיר לעצמם את תחושת הקהילה שאבדה להם בגלל הקושי להתנייד בגיל מבוגר. הקהילה תמיד תכלול אנשים שימצאו חן יותר ופחות, אבל לפחות תהיה להם חברה בגילם של אנשים שעומד לרשותם כל הזמן והפנאי לעסוק בפעילויות שמהנות עבורם. הבדידות היא גורם חשוב מאוד במצבם הנפשי של הקשישים וקהילה פעילה כזאת עוזרת להם להתגבר על כך.

ההנהלה וצוות העובדים

מקצועיות ויחסי אמון הם הבסיס הכי חשוב לבחירת צוות העובדים שיטפל בכם וביקיריכם. המקצועיות ברורה, האמון הוא מדד נזיל יותר שנבנה על סמך התרשמות ראשונית ועמידה בהבטחות לאורך הזמן. את המקצועיות קל לבדוק משום שהתעודות וההכשרות חייבות להיות גלויות. את האמון תבדקו עם הזמן אבל גם לתחושה של הדיירים בנוכחותם והיחס שהם מראים לדיירים כשאתם צופים בהם משמעותי מאוד.